Bucuresti · 26.5 €/mp · Randament brut 5.41%
1 camera
461 €/luna
2 camere
657.9 €/luna
3 camere
921 €/luna
Randament brut
5.41%
Randament net
3.9%
Recuperare investitie
21.8 ani
| Metric | Universitate | Media Bucuresti | Diferenta |
|---|---|---|---|
| Chirie 2 camere | 657.9 € | 1009.68 € | -35% |
| Chirie 3 camere | 921 € | 1208.11 € | -24% |
| Chirie per mp | 26.5 € | 12.88 € | +106% |
| Pret achizitie/mp | 2654.51 € | 2037.28 € | +30% |
Proiectie detaliata pe 10 ani
Analiza cost-beneficiu completa
Preturi de achizitie si evolutie
Cartierul Universitate din Bucuresti are chirii medii de 657.9 EUR/luna pentru un apartament cu 2 camere si 26.5 EUR/mp. Cu un pret de achizitie estimat la 2654.51 EUR/mp, randamentul brut din chirii este de 5.41%, iar randamentul net de aproximativ 3.9%.
Investitia intr-un apartament cu 2 camere in Universitate se recupereaza in estimativ 21.8 ani din chiriile nete incasate. La aceasta se adauga aprecierea proprietatii, estimata la 2-5% pe an in functie de evolutia pietei.
In Universitate, Bucuresti, chiria medie este de 461 EUR/luna pentru garsoniera, 657.9 EUR/luna pentru 2 camere, 921 EUR/luna pentru 3 camere si 1184 EUR/luna pentru 4 camere. Chiria per metru patrat este de 26.5 EUR.
Randamentul brut estimat pentru un apartament cu 2 camere in Universitate este de 5.41%, iar randamentul net (dupa impozit si cheltuieli) de aproximativ 3.9%. Investitia se recupereaza in estimativ 21.8 ani.
Universitate are un pret mediu de achizitie de 2654.51 EUR/mp. Cu o chirie de 657.9 EUR/luna pentru 2 camere si un randament brut de 5.41%, zona are un randament moderat pentru investitori.
Chiria medie in Universitate (657.9 EUR/luna pentru 2 camere) este sub media orasului Bucuresti (1009.68 EUR/luna). Chiria per mp este de 26.5 EUR, fata de media de 12.88 EUR/mp in Bucuresti.
953.1 € / 2 cam.