Timisoara · 12.9 €/mp · Randament brut 6.86%
1 camera
284 €/luna
2 camere
405 €/luna
3 camere
567 €/luna
Randament brut
6.86%
Randament net
4.9%
Recuperare investitie
17.1 ani
| Metric | Steaua | Media Timisoara | Diferenta |
|---|---|---|---|
| Chirie 2 camere | 405 € | 456.31 € | -11% |
| Chirie 3 camere | 567 € | 581.54 € | -3% |
| Chirie per mp | 12.9 € | 8.71 € | +48% |
| Pret achizitie/mp | 1287.46 € | 1850.34 € | -30% |
Proiectie detaliata pe 10 ani
Analiza cost-beneficiu completa
Preturi de achizitie si evolutie
Cartierul Steaua din Timisoara are chirii medii de 405 EUR/luna pentru un apartament cu 2 camere si 12.9 EUR/mp. Cu un pret de achizitie estimat la 1287.46 EUR/mp, randamentul brut din chirii este de 6.86%, iar randamentul net de aproximativ 4.9%.
Investitia intr-un apartament cu 2 camere in Steaua se recupereaza in estimativ 17.1 ani din chiriile nete incasate. La aceasta se adauga aprecierea proprietatii, estimata la 2-5% pe an in functie de evolutia pietei.
In Steaua, Timisoara, chiria medie este de 284 EUR/luna pentru garsoniera, 405 EUR/luna pentru 2 camere, 567 EUR/luna pentru 3 camere si 729 EUR/luna pentru 4 camere. Chiria per metru patrat este de 12.9 EUR.
Randamentul brut estimat pentru un apartament cu 2 camere in Steaua este de 6.86%, iar randamentul net (dupa impozit si cheltuieli) de aproximativ 4.9%. Investitia se recupereaza in estimativ 17.1 ani.
Steaua are un pret mediu de achizitie de 1287.46 EUR/mp. Cu o chirie de 405 EUR/luna pentru 2 camere si un randament brut de 6.86%, zona este atractiva pentru investitori.
Chiria medie in Steaua (405 EUR/luna pentru 2 camere) este sub media orasului Timisoara (456.31 EUR/luna). Chiria per mp este de 12.9 EUR, fata de media de 8.71 EUR/mp in Timisoara.
P-Ta Unirii
520 € / 2 cam.
33.6 €/mp