Timisoara · 14.9 €/mp · Randament brut 5.86%
1 camera
280 €/luna
2 camere
400 €/luna
3 camere
560 €/luna
Randament brut
5.86%
Randament net
4.2%
Recuperare investitie
20.1 ani
| Metric | Calea Urseni | Media Timisoara | Diferenta |
|---|---|---|---|
| Chirie 2 camere | 400 € | 456.31 € | -12% |
| Chirie 3 camere | 560 € | 581.54 € | -4% |
| Chirie per mp | 14.9 € | 8.71 € | +71% |
| Pret achizitie/mp | 1488.9 € | 1850.34 € | -20% |
Proiectie detaliata pe 10 ani
Analiza cost-beneficiu completa
Preturi de achizitie si evolutie
Cartierul Calea Urseni din Timisoara are chirii medii de 400 EUR/luna pentru un apartament cu 2 camere si 14.9 EUR/mp. Cu un pret de achizitie estimat la 1488.9 EUR/mp, randamentul brut din chirii este de 5.86%, iar randamentul net de aproximativ 4.2%.
Investitia intr-un apartament cu 2 camere in Calea Urseni se recupereaza in estimativ 20.1 ani din chiriile nete incasate. La aceasta se adauga aprecierea proprietatii, estimata la 2-5% pe an in functie de evolutia pietei.
In Calea Urseni, Timisoara, chiria medie este de 280 EUR/luna pentru garsoniera, 400 EUR/luna pentru 2 camere, 560 EUR/luna pentru 3 camere si 720 EUR/luna pentru 4 camere. Chiria per metru patrat este de 14.9 EUR.
Randamentul brut estimat pentru un apartament cu 2 camere in Calea Urseni este de 5.86%, iar randamentul net (dupa impozit si cheltuieli) de aproximativ 4.2%. Investitia se recupereaza in estimativ 20.1 ani.
Calea Urseni are un pret mediu de achizitie de 1488.9 EUR/mp. Cu o chirie de 400 EUR/luna pentru 2 camere si un randament brut de 5.86%, zona are un randament moderat pentru investitori.
Chiria medie in Calea Urseni (400 EUR/luna pentru 2 camere) este sub media orasului Timisoara (456.31 EUR/luna). Chiria per mp este de 14.9 EUR, fata de media de 8.71 EUR/mp in Timisoara.
P-Ta Unirii
520 € / 2 cam.
33.6 €/mp