Timisoara · 15.3 €/mp · Randament brut 4.58%
1 camera
225 €/luna
2 camere
321.84 €/luna
3 camere
451 €/luna
Randament brut
4.58%
Randament net
3.3%
Recuperare investitie
25.7 ani
| Metric | Sagului | Media Timisoara | Diferenta |
|---|---|---|---|
| Chirie 2 camere | 321.84 € | 456.31 € | -29% |
| Chirie 3 camere | 451 € | 581.54 € | -22% |
| Chirie per mp | 15.3 € | 8.71 € | +76% |
| Pret achizitie/mp | 1533.51 € | 1850.34 € | -17% |
Proiectie detaliata pe 10 ani
Analiza cost-beneficiu completa
Preturi de achizitie si evolutie
Cartierul Sagului din Timisoara are chirii medii de 321.84 EUR/luna pentru un apartament cu 2 camere si 15.3 EUR/mp. Cu un pret de achizitie estimat la 1533.51 EUR/mp, randamentul brut din chirii este de 4.58%, iar randamentul net de aproximativ 3.3%.
Investitia intr-un apartament cu 2 camere in Sagului se recupereaza in estimativ 25.7 ani din chiriile nete incasate. La aceasta se adauga aprecierea proprietatii, estimata la 2-5% pe an in functie de evolutia pietei.
In Sagului, Timisoara, chiria medie este de 225 EUR/luna pentru garsoniera, 321.84 EUR/luna pentru 2 camere, 451 EUR/luna pentru 3 camere si 579 EUR/luna pentru 4 camere. Chiria per metru patrat este de 15.3 EUR.
Randamentul brut estimat pentru un apartament cu 2 camere in Sagului este de 4.58%, iar randamentul net (dupa impozit si cheltuieli) de aproximativ 3.3%. Investitia se recupereaza in estimativ 25.7 ani.
Sagului are un pret mediu de achizitie de 1533.51 EUR/mp. Cu o chirie de 321.84 EUR/luna pentru 2 camere si un randament brut de 4.58%, zona are un randament moderat pentru investitori.
Chiria medie in Sagului (321.84 EUR/luna pentru 2 camere) este sub media orasului Timisoara (456.31 EUR/luna). Chiria per mp este de 15.3 EUR, fata de media de 8.71 EUR/mp in Timisoara.
P-Ta Unirii
520 € / 2 cam.
33.6 €/mp