Timisoara · 20.8 €/mp · Randament brut 4.46%
1 camera
298 €/luna
2 camere
426 €/luna
3 camere
596 €/luna
Randament brut
4.46%
Randament net
3.2%
Recuperare investitie
26.4 ani
| Metric | Mehala | Media Timisoara | Diferenta |
|---|---|---|---|
| Chirie 2 camere | 426 € | 456.31 € | -7% |
| Chirie 3 camere | 596 € | 581.54 € | +2% |
| Chirie per mp | 20.8 € | 8.71 € | +139% |
| Pret achizitie/mp | 2082.14 € | 1850.34 € | +13% |
Proiectie detaliata pe 10 ani
Analiza cost-beneficiu completa
Preturi de achizitie si evolutie
Cartierul Mehala din Timisoara are chirii medii de 426 EUR/luna pentru un apartament cu 2 camere si 20.8 EUR/mp. Cu un pret de achizitie estimat la 2082.14 EUR/mp, randamentul brut din chirii este de 4.46%, iar randamentul net de aproximativ 3.2%.
Investitia intr-un apartament cu 2 camere in Mehala se recupereaza in estimativ 26.4 ani din chiriile nete incasate. La aceasta se adauga aprecierea proprietatii, estimata la 2-5% pe an in functie de evolutia pietei.
In Mehala, Timisoara, chiria medie este de 298 EUR/luna pentru garsoniera, 426 EUR/luna pentru 2 camere, 596 EUR/luna pentru 3 camere si 767 EUR/luna pentru 4 camere. Chiria per metru patrat este de 20.8 EUR.
Randamentul brut estimat pentru un apartament cu 2 camere in Mehala este de 4.46%, iar randamentul net (dupa impozit si cheltuieli) de aproximativ 3.2%. Investitia se recupereaza in estimativ 26.4 ani.
Mehala are un pret mediu de achizitie de 2082.14 EUR/mp. Cu o chirie de 426 EUR/luna pentru 2 camere si un randament brut de 4.46%, zona are un randament moderat pentru investitori.
Chiria medie in Mehala (426 EUR/luna pentru 2 camere) este sub media orasului Timisoara (456.31 EUR/luna). Chiria per mp este de 20.8 EUR, fata de media de 8.71 EUR/mp in Timisoara.
P-Ta Unirii
520 € / 2 cam.
33.6 €/mp