Timisoara · 17.8 €/mp · Randament brut 4.83%
1 camera
277 €/luna
2 camere
395 €/luna
3 camere
553 €/luna
Randament brut
4.83%
Randament net
3.5%
Recuperare investitie
24.4 ani
| Metric | Lunei | Media Timisoara | Diferenta |
|---|---|---|---|
| Chirie 2 camere | 395 € | 456.31 € | -13% |
| Chirie 3 camere | 553 € | 581.54 € | -5% |
| Chirie per mp | 17.8 € | 8.71 € | +104% |
| Pret achizitie/mp | 1784.31 € | 1850.34 € | -4% |
Proiectie detaliata pe 10 ani
Analiza cost-beneficiu completa
Preturi de achizitie si evolutie
Cartierul Lunei din Timisoara are chirii medii de 395 EUR/luna pentru un apartament cu 2 camere si 17.8 EUR/mp. Cu un pret de achizitie estimat la 1784.31 EUR/mp, randamentul brut din chirii este de 4.83%, iar randamentul net de aproximativ 3.5%.
Investitia intr-un apartament cu 2 camere in Lunei se recupereaza in estimativ 24.4 ani din chiriile nete incasate. La aceasta se adauga aprecierea proprietatii, estimata la 2-5% pe an in functie de evolutia pietei.
In Lunei, Timisoara, chiria medie este de 277 EUR/luna pentru garsoniera, 395 EUR/luna pentru 2 camere, 553 EUR/luna pentru 3 camere si 711 EUR/luna pentru 4 camere. Chiria per metru patrat este de 17.8 EUR.
Randamentul brut estimat pentru un apartament cu 2 camere in Lunei este de 4.83%, iar randamentul net (dupa impozit si cheltuieli) de aproximativ 3.5%. Investitia se recupereaza in estimativ 24.4 ani.
Lunei are un pret mediu de achizitie de 1784.31 EUR/mp. Cu o chirie de 395 EUR/luna pentru 2 camere si un randament brut de 4.83%, zona are un randament moderat pentru investitori.
Chiria medie in Lunei (395 EUR/luna pentru 2 camere) este sub media orasului Timisoara (456.31 EUR/luna). Chiria per mp este de 17.8 EUR, fata de media de 8.71 EUR/mp in Timisoara.
P-Ta Unirii
520 € / 2 cam.
33.6 €/mp