Timisoara · 14.9 €/mp · Randament brut 8.99%
1 camera
429 €/luna
2 camere
612.5 €/luna
3 camere
858 €/luna
Randament brut
8.99%
Randament net
6.5%
Recuperare investitie
13.1 ani
| Metric | Elisabetin | Media Timisoara | Diferenta |
|---|---|---|---|
| Chirie 2 camere | 612.5 € | 456.31 € | +34% |
| Chirie 3 camere | 858 € | 581.54 € | +48% |
| Chirie per mp | 14.9 € | 8.71 € | +71% |
| Pret achizitie/mp | 1486.01 € | 1850.34 € | -20% |
Proiectie detaliata pe 10 ani
Analiza cost-beneficiu completa
Preturi de achizitie si evolutie
Cartierul Elisabetin din Timisoara are chirii medii de 612.5 EUR/luna pentru un apartament cu 2 camere si 14.9 EUR/mp. Cu un pret de achizitie estimat la 1486.01 EUR/mp, randamentul brut din chirii este de 8.99%, iar randamentul net de aproximativ 6.5%.
Investitia intr-un apartament cu 2 camere in Elisabetin se recupereaza in estimativ 13.1 ani din chiriile nete incasate. La aceasta se adauga aprecierea proprietatii, estimata la 2-5% pe an in functie de evolutia pietei.
In Elisabetin, Timisoara, chiria medie este de 429 EUR/luna pentru garsoniera, 612.5 EUR/luna pentru 2 camere, 858 EUR/luna pentru 3 camere si 1103 EUR/luna pentru 4 camere. Chiria per metru patrat este de 14.9 EUR.
Randamentul brut estimat pentru un apartament cu 2 camere in Elisabetin este de 8.99%, iar randamentul net (dupa impozit si cheltuieli) de aproximativ 6.5%. Investitia se recupereaza in estimativ 13.1 ani.
Elisabetin are un pret mediu de achizitie de 1486.01 EUR/mp. Cu o chirie de 612.5 EUR/luna pentru 2 camere si un randament brut de 8.99%, zona este atractiva pentru investitori.
Chiria medie in Elisabetin (612.5 EUR/luna pentru 2 camere) este peste media orasului Timisoara (456.31 EUR/luna). Chiria per mp este de 14.9 EUR, fata de media de 8.71 EUR/mp in Timisoara.
Take Ionescu
519.66 € / 2 cam.
26.9 €/mp