Timisoara · 18.6 €/mp · Randament brut 5.33%
1 camera
318 €/luna
2 camere
454.86 €/luna
3 camere
637 €/luna
Randament brut
5.33%
Randament net
3.8%
Recuperare investitie
22.1 ani
| Metric | Balcescu | Media Timisoara | Diferenta |
|---|---|---|---|
| Chirie 2 camere | 454.86 € | 456.31 € | -0% |
| Chirie 3 camere | 637 € | 581.54 € | +10% |
| Chirie per mp | 18.6 € | 8.71 € | +114% |
| Pret achizitie/mp | 1860.91 € | 1850.34 € | +1% |
Proiectie detaliata pe 10 ani
Analiza cost-beneficiu completa
Preturi de achizitie si evolutie
Cartierul Balcescu din Timisoara are chirii medii de 454.86 EUR/luna pentru un apartament cu 2 camere si 18.6 EUR/mp. Cu un pret de achizitie estimat la 1860.91 EUR/mp, randamentul brut din chirii este de 5.33%, iar randamentul net de aproximativ 3.8%.
Investitia intr-un apartament cu 2 camere in Balcescu se recupereaza in estimativ 22.1 ani din chiriile nete incasate. La aceasta se adauga aprecierea proprietatii, estimata la 2-5% pe an in functie de evolutia pietei.
In Balcescu, Timisoara, chiria medie este de 318 EUR/luna pentru garsoniera, 454.86 EUR/luna pentru 2 camere, 637 EUR/luna pentru 3 camere si 819 EUR/luna pentru 4 camere. Chiria per metru patrat este de 18.6 EUR.
Randamentul brut estimat pentru un apartament cu 2 camere in Balcescu este de 5.33%, iar randamentul net (dupa impozit si cheltuieli) de aproximativ 3.8%. Investitia se recupereaza in estimativ 22.1 ani.
Balcescu are un pret mediu de achizitie de 1860.91 EUR/mp. Cu o chirie de 454.86 EUR/luna pentru 2 camere si un randament brut de 5.33%, zona are un randament moderat pentru investitori.
Chiria medie in Balcescu (454.86 EUR/luna pentru 2 camere) este sub media orasului Timisoara (456.31 EUR/luna). Chiria per mp este de 18.6 EUR, fata de media de 8.71 EUR/mp in Timisoara.
P-Ta Unirii
520 € / 2 cam.
33.6 €/mp