Constanta · 24.8 €/mp · Randament brut 5.57%
1 camera
444 €/luna
2 camere
634.83 €/luna
3 camere
889 €/luna
Randament brut
5.57%
Randament net
4%
Recuperare investitie
21.1 ani
| Metric | Faleza Nord | Media Constanta | Diferenta |
|---|---|---|---|
| Chirie 2 camere | 634.83 € | 562.84 € | +13% |
| Chirie 3 camere | 889 € | 732.65 € | +21% |
| Chirie per mp | 24.8 € | 9.84 € | +152% |
| Pret achizitie/mp | 2484.91 € | 1754.07 € | +42% |
Proiectie detaliata pe 10 ani
Analiza cost-beneficiu completa
Preturi de achizitie si evolutie
Cartierul Faleza Nord din Constanta are chirii medii de 634.83 EUR/luna pentru un apartament cu 2 camere si 24.8 EUR/mp. Cu un pret de achizitie estimat la 2484.91 EUR/mp, randamentul brut din chirii este de 5.57%, iar randamentul net de aproximativ 4%.
Investitia intr-un apartament cu 2 camere in Faleza Nord se recupereaza in estimativ 21.1 ani din chiriile nete incasate. La aceasta se adauga aprecierea proprietatii, estimata la 2-5% pe an in functie de evolutia pietei.
In Faleza Nord, Constanta, chiria medie este de 444 EUR/luna pentru garsoniera, 634.83 EUR/luna pentru 2 camere, 889 EUR/luna pentru 3 camere si 1143 EUR/luna pentru 4 camere. Chiria per metru patrat este de 24.8 EUR.
Randamentul brut estimat pentru un apartament cu 2 camere in Faleza Nord este de 5.57%, iar randamentul net (dupa impozit si cheltuieli) de aproximativ 4%. Investitia se recupereaza in estimativ 21.1 ani.
Faleza Nord are un pret mediu de achizitie de 2484.91 EUR/mp. Cu o chirie de 634.83 EUR/luna pentru 2 camere si un randament brut de 5.57%, zona are un randament moderat pentru investitori.
Chiria medie in Faleza Nord (634.83 EUR/luna pentru 2 camere) este peste media orasului Constanta (562.84 EUR/luna). Chiria per mp este de 24.8 EUR, fata de media de 9.84 EUR/mp in Constanta.
P-Ta Ovidiu
650 € / 2 cam.