Constanta · 18 €/mp · Randament brut 6.06%
1 camera
350 €/luna
2 camere
500 €/luna
3 camere
700 €/luna
Randament brut
6.06%
Randament net
4.4%
Recuperare investitie
19.4 ani
| Metric | Balada | Media Constanta | Diferenta |
|---|---|---|---|
| Chirie 2 camere | 500 € | 562.84 € | -11% |
| Chirie 3 camere | 700 € | 732.65 € | -4% |
| Chirie per mp | 18 € | 9.84 € | +83% |
| Pret achizitie/mp | 1799.79 € | 1754.07 € | +3% |
Proiectie detaliata pe 10 ani
Analiza cost-beneficiu completa
Preturi de achizitie si evolutie
Cartierul Balada din Constanta are chirii medii de 500 EUR/luna pentru un apartament cu 2 camere si 18 EUR/mp. Cu un pret de achizitie estimat la 1799.79 EUR/mp, randamentul brut din chirii este de 6.06%, iar randamentul net de aproximativ 4.4%.
Investitia intr-un apartament cu 2 camere in Balada se recupereaza in estimativ 19.4 ani din chiriile nete incasate. La aceasta se adauga aprecierea proprietatii, estimata la 2-5% pe an in functie de evolutia pietei.
In Balada, Constanta, chiria medie este de 350 EUR/luna pentru garsoniera, 500 EUR/luna pentru 2 camere, 700 EUR/luna pentru 3 camere si 900 EUR/luna pentru 4 camere. Chiria per metru patrat este de 18 EUR.
Randamentul brut estimat pentru un apartament cu 2 camere in Balada este de 6.06%, iar randamentul net (dupa impozit si cheltuieli) de aproximativ 4.4%. Investitia se recupereaza in estimativ 19.4 ani.
Balada are un pret mediu de achizitie de 1799.79 EUR/mp. Cu o chirie de 500 EUR/luna pentru 2 camere si un randament brut de 6.06%, zona este atractiva pentru investitori.
Chiria medie in Balada (500 EUR/luna pentru 2 camere) este sub media orasului Constanta (562.84 EUR/luna). Chiria per mp este de 18 EUR, fata de media de 9.84 EUR/mp in Constanta.
P-Ta Ovidiu
650 € / 2 cam.
24.1 €/mp