Iasi · 19.7 €/mp · Randament brut 5.12%
1 camera
323 €/luna
2 camere
461.5 €/luna
3 camere
646 €/luna
Randament brut
5.12%
Randament net
3.7%
Recuperare investitie
23 ani
| Metric | Podul De Fier | Media Iasi | Diferenta |
|---|---|---|---|
| Chirie 2 camere | 461.5 € | 434.21 € | +6% |
| Chirie 3 camere | 646 € | 551.39 € | +17% |
| Chirie per mp | 19.7 € | 9.2 € | +114% |
| Pret achizitie/mp | 1965.86 € | 1727.27 € | +14% |
Proiectie detaliata pe 10 ani
Analiza cost-beneficiu completa
Preturi de achizitie si evolutie
Cartierul Podul De Fier din Iasi are chirii medii de 461.5 EUR/luna pentru un apartament cu 2 camere si 19.7 EUR/mp. Cu un pret de achizitie estimat la 1965.86 EUR/mp, randamentul brut din chirii este de 5.12%, iar randamentul net de aproximativ 3.7%.
Investitia intr-un apartament cu 2 camere in Podul De Fier se recupereaza in estimativ 23 ani din chiriile nete incasate. La aceasta se adauga aprecierea proprietatii, estimata la 2-5% pe an in functie de evolutia pietei.
In Podul De Fier, Iasi, chiria medie este de 323 EUR/luna pentru garsoniera, 461.5 EUR/luna pentru 2 camere, 646 EUR/luna pentru 3 camere si 831 EUR/luna pentru 4 camere. Chiria per metru patrat este de 19.7 EUR.
Randamentul brut estimat pentru un apartament cu 2 camere in Podul De Fier este de 5.12%, iar randamentul net (dupa impozit si cheltuieli) de aproximativ 3.7%. Investitia se recupereaza in estimativ 23 ani.
Podul De Fier are un pret mediu de achizitie de 1965.86 EUR/mp. Cu o chirie de 461.5 EUR/luna pentru 2 camere si un randament brut de 5.12%, zona are un randament moderat pentru investitori.
Chiria medie in Podul De Fier (461.5 EUR/luna pentru 2 camere) este peste media orasului Iasi (434.21 EUR/luna). Chiria per mp este de 19.7 EUR, fata de media de 9.2 EUR/mp in Iasi.
500 € / 2 cam.
29.1 €/mp