Iasi · 15.3 €/mp · Randament brut 5.52%
1 camera
271 €/luna
2 camere
387 €/luna
3 camere
542 €/luna
Randament brut
5.52%
Randament net
4%
Recuperare investitie
21.3 ani
| Metric | Galata | Media Iasi | Diferenta |
|---|---|---|---|
| Chirie 2 camere | 387 € | 434.21 € | -11% |
| Chirie 3 camere | 542 € | 551.39 € | -2% |
| Chirie per mp | 15.3 € | 9.2 € | +66% |
| Pret achizitie/mp | 1530.4 € | 1727.27 € | -11% |
Proiectie detaliata pe 10 ani
Analiza cost-beneficiu completa
Preturi de achizitie si evolutie
Cartierul Galata din Iasi are chirii medii de 387 EUR/luna pentru un apartament cu 2 camere si 15.3 EUR/mp. Cu un pret de achizitie estimat la 1530.4 EUR/mp, randamentul brut din chirii este de 5.52%, iar randamentul net de aproximativ 4%.
Investitia intr-un apartament cu 2 camere in Galata se recupereaza in estimativ 21.3 ani din chiriile nete incasate. La aceasta se adauga aprecierea proprietatii, estimata la 2-5% pe an in functie de evolutia pietei.
In Galata, Iasi, chiria medie este de 271 EUR/luna pentru garsoniera, 387 EUR/luna pentru 2 camere, 542 EUR/luna pentru 3 camere si 697 EUR/luna pentru 4 camere. Chiria per metru patrat este de 15.3 EUR.
Randamentul brut estimat pentru un apartament cu 2 camere in Galata este de 5.52%, iar randamentul net (dupa impozit si cheltuieli) de aproximativ 4%. Investitia se recupereaza in estimativ 21.3 ani.
Galata are un pret mediu de achizitie de 1530.4 EUR/mp. Cu o chirie de 387 EUR/luna pentru 2 camere si un randament brut de 5.52%, zona are un randament moderat pentru investitori.
Chiria medie in Galata (387 EUR/luna pentru 2 camere) este sub media orasului Iasi (434.21 EUR/luna). Chiria per mp este de 15.3 EUR, fata de media de 9.2 EUR/mp in Iasi.
500 € / 2 cam.
29.1 €/mp