Iasi · 20.2 €/mp · Randament brut 4.64%
1 camera
300 €/luna
2 camere
428.33 €/luna
3 camere
600 €/luna
Randament brut
4.64%
Randament net
3.3%
Recuperare investitie
25.4 ani
| Metric | Podu Ros | Media Iasi | Diferenta |
|---|---|---|---|
| Chirie 2 camere | 428.33 € | 434.21 € | -1% |
| Chirie 3 camere | 600 € | 551.39 € | +9% |
| Chirie per mp | 20.2 € | 9.2 € | +120% |
| Pret achizitie/mp | 2015.64 € | 1727.27 € | +17% |
Proiectie detaliata pe 10 ani
Analiza cost-beneficiu completa
Preturi de achizitie si evolutie
Cartierul Podu Ros din Iasi are chirii medii de 428.33 EUR/luna pentru un apartament cu 2 camere si 20.2 EUR/mp. Cu un pret de achizitie estimat la 2015.64 EUR/mp, randamentul brut din chirii este de 4.64%, iar randamentul net de aproximativ 3.3%.
Investitia intr-un apartament cu 2 camere in Podu Ros se recupereaza in estimativ 25.4 ani din chiriile nete incasate. La aceasta se adauga aprecierea proprietatii, estimata la 2-5% pe an in functie de evolutia pietei.
In Podu Ros, Iasi, chiria medie este de 300 EUR/luna pentru garsoniera, 428.33 EUR/luna pentru 2 camere, 600 EUR/luna pentru 3 camere si 771 EUR/luna pentru 4 camere. Chiria per metru patrat este de 20.2 EUR.
Randamentul brut estimat pentru un apartament cu 2 camere in Podu Ros este de 4.64%, iar randamentul net (dupa impozit si cheltuieli) de aproximativ 3.3%. Investitia se recupereaza in estimativ 25.4 ani.
Podu Ros are un pret mediu de achizitie de 2015.64 EUR/mp. Cu o chirie de 428.33 EUR/luna pentru 2 camere si un randament brut de 4.64%, zona are un randament moderat pentru investitori.
Chiria medie in Podu Ros (428.33 EUR/luna pentru 2 camere) este sub media orasului Iasi (434.21 EUR/luna). Chiria per mp este de 20.2 EUR, fata de media de 9.2 EUR/mp in Iasi.
500 € / 2 cam.
29.1 €/mp