Iasi · 18.3 €/mp · Randament brut 4.15%
1 camera
244 €/luna
2 camere
348.33 €/luna
3 camere
488 €/luna
Randament brut
4.15%
Randament net
3%
Recuperare investitie
28.3 ani
| Metric | Mircea Cel Batran | Media Iasi | Diferenta |
|---|---|---|---|
| Chirie 2 camere | 348.33 € | 434.21 € | -20% |
| Chirie 3 camere | 488 € | 551.39 € | -11% |
| Chirie per mp | 18.3 € | 9.2 € | +99% |
| Pret achizitie/mp | 1831.18 € | 1727.27 € | +6% |
Proiectie detaliata pe 10 ani
Analiza cost-beneficiu completa
Preturi de achizitie si evolutie
Cartierul Mircea Cel Batran din Iasi are chirii medii de 348.33 EUR/luna pentru un apartament cu 2 camere si 18.3 EUR/mp. Cu un pret de achizitie estimat la 1831.18 EUR/mp, randamentul brut din chirii este de 4.15%, iar randamentul net de aproximativ 3%.
Investitia intr-un apartament cu 2 camere in Mircea Cel Batran se recupereaza in estimativ 28.3 ani din chiriile nete incasate. La aceasta se adauga aprecierea proprietatii, estimata la 2-5% pe an in functie de evolutia pietei.
In Mircea Cel Batran, Iasi, chiria medie este de 244 EUR/luna pentru garsoniera, 348.33 EUR/luna pentru 2 camere, 488 EUR/luna pentru 3 camere si 627 EUR/luna pentru 4 camere. Chiria per metru patrat este de 18.3 EUR.
Randamentul brut estimat pentru un apartament cu 2 camere in Mircea Cel Batran este de 4.15%, iar randamentul net (dupa impozit si cheltuieli) de aproximativ 3%. Investitia se recupereaza in estimativ 28.3 ani.
Mircea Cel Batran are un pret mediu de achizitie de 1831.18 EUR/mp. Cu o chirie de 348.33 EUR/luna pentru 2 camere si un randament brut de 4.15%, zona are un randament moderat pentru investitori.
Chiria medie in Mircea Cel Batran (348.33 EUR/luna pentru 2 camere) este sub media orasului Iasi (434.21 EUR/luna). Chiria per mp este de 18.3 EUR, fata de media de 9.2 EUR/mp in Iasi.
500 € / 2 cam.