Iasi · 12.9 €/mp · Randament brut 6.14%
1 camera
255 €/luna
2 camere
364.29 €/luna
3 camere
510 €/luna
Randament brut
6.14%
Randament net
4.4%
Recuperare investitie
19.2 ani
| Metric | Bucium | Media Iasi | Diferenta |
|---|---|---|---|
| Chirie 2 camere | 364.29 € | 434.21 € | -16% |
| Chirie 3 camere | 510 € | 551.39 € | -8% |
| Chirie per mp | 12.9 € | 9.2 € | +40% |
| Pret achizitie/mp | 1294.17 € | 1727.27 € | -25% |
Proiectie detaliata pe 10 ani
Analiza cost-beneficiu completa
Preturi de achizitie si evolutie
Cartierul Bucium din Iasi are chirii medii de 364.29 EUR/luna pentru un apartament cu 2 camere si 12.9 EUR/mp. Cu un pret de achizitie estimat la 1294.17 EUR/mp, randamentul brut din chirii este de 6.14%, iar randamentul net de aproximativ 4.4%.
Investitia intr-un apartament cu 2 camere in Bucium se recupereaza in estimativ 19.2 ani din chiriile nete incasate. La aceasta se adauga aprecierea proprietatii, estimata la 2-5% pe an in functie de evolutia pietei.
In Bucium, Iasi, chiria medie este de 255 EUR/luna pentru garsoniera, 364.29 EUR/luna pentru 2 camere, 510 EUR/luna pentru 3 camere si 656 EUR/luna pentru 4 camere. Chiria per metru patrat este de 12.9 EUR.
Randamentul brut estimat pentru un apartament cu 2 camere in Bucium este de 6.14%, iar randamentul net (dupa impozit si cheltuieli) de aproximativ 4.4%. Investitia se recupereaza in estimativ 19.2 ani.
Bucium are un pret mediu de achizitie de 1294.17 EUR/mp. Cu o chirie de 364.29 EUR/luna pentru 2 camere si un randament brut de 6.14%, zona este atractiva pentru investitori.
Chiria medie in Bucium (364.29 EUR/luna pentru 2 camere) este sub media orasului Iasi (434.21 EUR/luna). Chiria per mp este de 12.9 EUR, fata de media de 9.2 EUR/mp in Iasi.
500 € / 2 cam.
29.1 €/mp