Brasov · 28.9 €/mp · Randament brut 3.64%
1 camera
337 €/luna
2 camere
482.14 €/luna
3 camere
675 €/luna
Randament brut
3.64%
Randament net
2.6%
Recuperare investitie
32.3 ani
| Metric | Racadau | Media Brasov | Diferenta |
|---|---|---|---|
| Chirie 2 camere | 482.14 € | 529.37 € | -9% |
| Chirie 3 camere | 675 € | 796.22 € | -15% |
| Chirie per mp | 28.9 € | 9.87 € | +193% |
| Pret achizitie/mp | 2891.86 € | 2005.81 € | +44% |
Proiectie detaliata pe 10 ani
Analiza cost-beneficiu completa
Preturi de achizitie si evolutie
Cartierul Racadau din Brasov are chirii medii de 482.14 EUR/luna pentru un apartament cu 2 camere si 28.9 EUR/mp. Cu un pret de achizitie estimat la 2891.86 EUR/mp, randamentul brut din chirii este de 3.64%, iar randamentul net de aproximativ 2.6%.
Investitia intr-un apartament cu 2 camere in Racadau se recupereaza in estimativ 32.3 ani din chiriile nete incasate. La aceasta se adauga aprecierea proprietatii, estimata la 2-5% pe an in functie de evolutia pietei.
In Racadau, Brasov, chiria medie este de 337 EUR/luna pentru garsoniera, 482.14 EUR/luna pentru 2 camere, 675 EUR/luna pentru 3 camere si 868 EUR/luna pentru 4 camere. Chiria per metru patrat este de 28.9 EUR.
Randamentul brut estimat pentru un apartament cu 2 camere in Racadau este de 3.64%, iar randamentul net (dupa impozit si cheltuieli) de aproximativ 2.6%. Investitia se recupereaza in estimativ 32.3 ani.
Racadau are un pret mediu de achizitie de 2891.86 EUR/mp. Cu o chirie de 482.14 EUR/luna pentru 2 camere si un randament brut de 3.64%, zona are un randament moderat pentru investitori.
Chiria medie in Racadau (482.14 EUR/luna pentru 2 camere) este sub media orasului Brasov (529.37 EUR/luna). Chiria per mp este de 28.9 EUR, fata de media de 9.87 EUR/mp in Brasov.
Bartolomeu
538.08 € / 2 cam.
19.3 €/mp