Brasov · 24.6 €/mp · Randament brut 6.01%
1 camera
474 €/luna
2 camere
676.74 €/luna
3 camere
947 €/luna
Randament brut
6.01%
Randament net
4.3%
Recuperare investitie
19.6 ani
| Metric | Centrul Istoric | Media Brasov | Diferenta |
|---|---|---|---|
| Chirie 2 camere | 676.74 € | 529.37 € | +28% |
| Chirie 3 camere | 947 € | 796.22 € | +19% |
| Chirie per mp | 24.6 € | 9.87 € | +149% |
| Pret achizitie/mp | 2457.38 € | 2005.81 € | +23% |
Proiectie detaliata pe 10 ani
Analiza cost-beneficiu completa
Preturi de achizitie si evolutie
Cartierul Centrul Istoric din Brasov are chirii medii de 676.74 EUR/luna pentru un apartament cu 2 camere si 24.6 EUR/mp. Cu un pret de achizitie estimat la 2457.38 EUR/mp, randamentul brut din chirii este de 6.01%, iar randamentul net de aproximativ 4.3%.
Investitia intr-un apartament cu 2 camere in Centrul Istoric se recupereaza in estimativ 19.6 ani din chiriile nete incasate. La aceasta se adauga aprecierea proprietatii, estimata la 2-5% pe an in functie de evolutia pietei.
In Centrul Istoric, Brasov, chiria medie este de 474 EUR/luna pentru garsoniera, 676.74 EUR/luna pentru 2 camere, 947 EUR/luna pentru 3 camere si 1218 EUR/luna pentru 4 camere. Chiria per metru patrat este de 24.6 EUR.
Randamentul brut estimat pentru un apartament cu 2 camere in Centrul Istoric este de 6.01%, iar randamentul net (dupa impozit si cheltuieli) de aproximativ 4.3%. Investitia se recupereaza in estimativ 19.6 ani.
Centrul Istoric are un pret mediu de achizitie de 2457.38 EUR/mp. Cu o chirie de 676.74 EUR/luna pentru 2 camere si un randament brut de 6.01%, zona este atractiva pentru investitori.
Chiria medie in Centrul Istoric (676.74 EUR/luna pentru 2 camere) este peste media orasului Brasov (529.37 EUR/luna). Chiria per mp este de 24.6 EUR, fata de media de 9.87 EUR/mp in Brasov.
537.21 € / 2 cam.