Brasov · 22.7 €/mp · Randament brut 6.31%
1 camera
460 €/luna
2 camere
657.14 €/luna
3 camere
920 €/luna
Randament brut
6.31%
Randament net
4.5%
Recuperare investitie
18.6 ani
| Metric | Blumana | Media Brasov | Diferenta |
|---|---|---|---|
| Chirie 2 camere | 657.14 € | 529.37 € | +24% |
| Chirie 3 camere | 920 € | 796.22 € | +16% |
| Chirie per mp | 22.7 € | 9.87 € | +130% |
| Pret achizitie/mp | 2271.68 € | 2005.81 € | +13% |
Proiectie detaliata pe 10 ani
Analiza cost-beneficiu completa
Preturi de achizitie si evolutie
Cartierul Blumana din Brasov are chirii medii de 657.14 EUR/luna pentru un apartament cu 2 camere si 22.7 EUR/mp. Cu un pret de achizitie estimat la 2271.68 EUR/mp, randamentul brut din chirii este de 6.31%, iar randamentul net de aproximativ 4.5%.
Investitia intr-un apartament cu 2 camere in Blumana se recupereaza in estimativ 18.6 ani din chiriile nete incasate. La aceasta se adauga aprecierea proprietatii, estimata la 2-5% pe an in functie de evolutia pietei.
In Blumana, Brasov, chiria medie este de 460 EUR/luna pentru garsoniera, 657.14 EUR/luna pentru 2 camere, 920 EUR/luna pentru 3 camere si 1183 EUR/luna pentru 4 camere. Chiria per metru patrat este de 22.7 EUR.
Randamentul brut estimat pentru un apartament cu 2 camere in Blumana este de 6.31%, iar randamentul net (dupa impozit si cheltuieli) de aproximativ 4.5%. Investitia se recupereaza in estimativ 18.6 ani.
Blumana are un pret mediu de achizitie de 2271.68 EUR/mp. Cu o chirie de 657.14 EUR/luna pentru 2 camere si un randament brut de 6.31%, zona este atractiva pentru investitori.
Chiria medie in Blumana (657.14 EUR/luna pentru 2 camere) este peste media orasului Brasov (529.37 EUR/luna). Chiria per mp este de 22.7 EUR, fata de media de 9.87 EUR/mp in Brasov.
Tractorul
537.21 € / 2 cam.
21.5 €/mp