Cluj-Napoca · 28.8 €/mp · Randament brut 3.75%
1 camera
347 €/luna
2 camere
495 €/luna
3 camere
693 €/luna
Randament brut
3.75%
Randament net
2.7%
Recuperare investitie
31.4 ani
| Metric | Horea | Media Cluj-Napoca | Diferenta |
|---|---|---|---|
| Chirie 2 camere | 495 € | 595.3 € | -17% |
| Chirie 3 camere | 693 € | 790.64 € | -12% |
| Chirie per mp | 28.8 € | 11.24 € | +156% |
| Pret achizitie/mp | 2880.48 € | 2954.2 € | -2% |
Proiectie detaliata pe 10 ani
Analiza cost-beneficiu completa
Preturi de achizitie si evolutie
Cartierul Horea din Cluj-Napoca are chirii medii de 495 EUR/luna pentru un apartament cu 2 camere si 28.8 EUR/mp. Cu un pret de achizitie estimat la 2880.48 EUR/mp, randamentul brut din chirii este de 3.75%, iar randamentul net de aproximativ 2.7%.
Investitia intr-un apartament cu 2 camere in Horea se recupereaza in estimativ 31.4 ani din chiriile nete incasate. La aceasta se adauga aprecierea proprietatii, estimata la 2-5% pe an in functie de evolutia pietei.
In Horea, Cluj-Napoca, chiria medie este de 347 EUR/luna pentru garsoniera, 495 EUR/luna pentru 2 camere, 693 EUR/luna pentru 3 camere si 891 EUR/luna pentru 4 camere. Chiria per metru patrat este de 28.8 EUR.
Randamentul brut estimat pentru un apartament cu 2 camere in Horea este de 3.75%, iar randamentul net (dupa impozit si cheltuieli) de aproximativ 2.7%. Investitia se recupereaza in estimativ 31.4 ani.
Horea are un pret mediu de achizitie de 2880.48 EUR/mp. Cu o chirie de 495 EUR/luna pentru 2 camere si un randament brut de 3.75%, zona are un randament moderat pentru investitori.
Chiria medie in Horea (495 EUR/luna pentru 2 camere) este sub media orasului Cluj-Napoca (595.3 EUR/luna). Chiria per mp este de 28.8 EUR, fata de media de 11.24 EUR/mp in Cluj-Napoca.
Zorilor
634.68 € / 2 cam.
30.7 €/mp