Arad · 17.7 €/mp · Randament brut 5.13%
1 camera
292 €/luna
2 camere
416.53 €/luna
3 camere
583 €/luna
Randament brut
5.13%
Randament net
3.7%
Recuperare investitie
22.9 ani
| Metric | Uta | Media Arad | Diferenta |
|---|---|---|---|
| Chirie 2 camere | 416.53 € | 373.8 € | +11% |
| Chirie 3 camere | 583 € | 492.08 € | +18% |
| Chirie per mp | 17.7 € | 6.6 € | +168% |
| Pret achizitie/mp | 1770.74 € | 1200 € | +48% |
Proiectie detaliata pe 10 ani
Analiza cost-beneficiu completa
Preturi de achizitie si evolutie
Cartierul Uta din Arad are chirii medii de 416.53 EUR/luna pentru un apartament cu 2 camere si 17.7 EUR/mp. Cu un pret de achizitie estimat la 1770.74 EUR/mp, randamentul brut din chirii este de 5.13%, iar randamentul net de aproximativ 3.7%.
Investitia intr-un apartament cu 2 camere in Uta se recupereaza in estimativ 22.9 ani din chiriile nete incasate. La aceasta se adauga aprecierea proprietatii, estimata la 2-5% pe an in functie de evolutia pietei.
In Uta, Arad, chiria medie este de 292 EUR/luna pentru garsoniera, 416.53 EUR/luna pentru 2 camere, 583 EUR/luna pentru 3 camere si 750 EUR/luna pentru 4 camere. Chiria per metru patrat este de 17.7 EUR.
Randamentul brut estimat pentru un apartament cu 2 camere in Uta este de 5.13%, iar randamentul net (dupa impozit si cheltuieli) de aproximativ 3.7%. Investitia se recupereaza in estimativ 22.9 ani.
Uta are un pret mediu de achizitie de 1770.74 EUR/mp. Cu o chirie de 416.53 EUR/luna pentru 2 camere si un randament brut de 5.13%, zona are un randament moderat pentru investitori.
Chiria medie in Uta (416.53 EUR/luna pentru 2 camere) este peste media orasului Arad (373.8 EUR/luna). Chiria per mp este de 17.7 EUR, fata de media de 6.6 EUR/mp in Arad.
378.33 € / 2 cam.
11 €/mp