Arad · 13.4 €/mp · Randament brut 6.37%
1 camera
274 €/luna
2 camere
391.81 €/luna
3 camere
549 €/luna
Randament brut
6.37%
Randament net
4.6%
Recuperare investitie
18.5 ani
| Metric | Ultracentral | Media Arad | Diferenta |
|---|---|---|---|
| Chirie 2 camere | 391.81 € | 373.8 € | +5% |
| Chirie 3 camere | 549 € | 492.08 € | +12% |
| Chirie per mp | 13.4 € | 6.6 € | +103% |
| Pret achizitie/mp | 1340.99 € | 1200 € | +12% |
Proiectie detaliata pe 10 ani
Analiza cost-beneficiu completa
Preturi de achizitie si evolutie
Cartierul Ultracentral din Arad are chirii medii de 391.81 EUR/luna pentru un apartament cu 2 camere si 13.4 EUR/mp. Cu un pret de achizitie estimat la 1340.99 EUR/mp, randamentul brut din chirii este de 6.37%, iar randamentul net de aproximativ 4.6%.
Investitia intr-un apartament cu 2 camere in Ultracentral se recupereaza in estimativ 18.5 ani din chiriile nete incasate. La aceasta se adauga aprecierea proprietatii, estimata la 2-5% pe an in functie de evolutia pietei.
In Ultracentral, Arad, chiria medie este de 274 EUR/luna pentru garsoniera, 391.81 EUR/luna pentru 2 camere, 549 EUR/luna pentru 3 camere si 705 EUR/luna pentru 4 camere. Chiria per metru patrat este de 13.4 EUR.
Randamentul brut estimat pentru un apartament cu 2 camere in Ultracentral este de 6.37%, iar randamentul net (dupa impozit si cheltuieli) de aproximativ 4.6%. Investitia se recupereaza in estimativ 18.5 ani.
Ultracentral are un pret mediu de achizitie de 1340.99 EUR/mp. Cu o chirie de 391.81 EUR/luna pentru 2 camere si un randament brut de 6.37%, zona este atractiva pentru investitori.
Chiria medie in Ultracentral (391.81 EUR/luna pentru 2 camere) este peste media orasului Arad (373.8 EUR/luna). Chiria per mp este de 13.4 EUR, fata de media de 6.6 EUR/mp in Arad.
378.33 € / 2 cam.
11 €/mp