Ploiesti · 14.7 €/mp · Randament brut 6.03%
1 camera
285 €/luna
2 camere
407.13 €/luna
3 camere
570 €/luna
Randament brut
6.03%
Randament net
4.3%
Recuperare investitie
19.5 ani
| Metric | Marasesti | Media Ploiesti | Diferenta |
|---|---|---|---|
| Chirie 2 camere | 407.13 € | 590.23 € | -31% |
| Chirie 3 camere | 570 € | 1451.84 € | -61% |
| Chirie per mp | 14.7 € | 8.73 € | +68% |
| Pret achizitie/mp | 1472.16 € | 1297.47 € | +13% |
Proiectie detaliata pe 10 ani
Analiza cost-beneficiu completa
Preturi de achizitie si evolutie
Cartierul Marasesti din Ploiesti are chirii medii de 407.13 EUR/luna pentru un apartament cu 2 camere si 14.7 EUR/mp. Cu un pret de achizitie estimat la 1472.16 EUR/mp, randamentul brut din chirii este de 6.03%, iar randamentul net de aproximativ 4.3%.
Investitia intr-un apartament cu 2 camere in Marasesti se recupereaza in estimativ 19.5 ani din chiriile nete incasate. La aceasta se adauga aprecierea proprietatii, estimata la 2-5% pe an in functie de evolutia pietei.
In Marasesti, Ploiesti, chiria medie este de 285 EUR/luna pentru garsoniera, 407.13 EUR/luna pentru 2 camere, 570 EUR/luna pentru 3 camere si 733 EUR/luna pentru 4 camere. Chiria per metru patrat este de 14.7 EUR.
Randamentul brut estimat pentru un apartament cu 2 camere in Marasesti este de 6.03%, iar randamentul net (dupa impozit si cheltuieli) de aproximativ 4.3%. Investitia se recupereaza in estimativ 19.5 ani.
Marasesti are un pret mediu de achizitie de 1472.16 EUR/mp. Cu o chirie de 407.13 EUR/luna pentru 2 camere si un randament brut de 6.03%, zona este atractiva pentru investitori.
Chiria medie in Marasesti (407.13 EUR/luna pentru 2 camere) este sub media orasului Ploiesti (590.23 EUR/luna). Chiria per mp este de 14.7 EUR, fata de media de 8.73 EUR/mp in Ploiesti.
Cioceanu
450 € / 2 cam.
9.6 €/mp