Ploiesti · 17.3 €/mp · Randament brut 5.16%
1 camera
287 €/luna
2 camere
410 €/luna
3 camere
574 €/luna
Randament brut
5.16%
Randament net
3.7%
Recuperare investitie
22.8 ani
| Metric | Exterior Nord | Media Ploiesti | Diferenta |
|---|---|---|---|
| Chirie 2 camere | 410 € | 590.23 € | -31% |
| Chirie 3 camere | 574 € | 1451.84 € | -60% |
| Chirie per mp | 17.3 € | 8.73 € | +98% |
| Pret achizitie/mp | 1734.87 € | 1297.47 € | +34% |
Proiectie detaliata pe 10 ani
Analiza cost-beneficiu completa
Preturi de achizitie si evolutie
Cartierul Exterior Nord din Ploiesti are chirii medii de 410 EUR/luna pentru un apartament cu 2 camere si 17.3 EUR/mp. Cu un pret de achizitie estimat la 1734.87 EUR/mp, randamentul brut din chirii este de 5.16%, iar randamentul net de aproximativ 3.7%.
Investitia intr-un apartament cu 2 camere in Exterior Nord se recupereaza in estimativ 22.8 ani din chiriile nete incasate. La aceasta se adauga aprecierea proprietatii, estimata la 2-5% pe an in functie de evolutia pietei.
In Exterior Nord, Ploiesti, chiria medie este de 287 EUR/luna pentru garsoniera, 410 EUR/luna pentru 2 camere, 574 EUR/luna pentru 3 camere si 738 EUR/luna pentru 4 camere. Chiria per metru patrat este de 17.3 EUR.
Randamentul brut estimat pentru un apartament cu 2 camere in Exterior Nord este de 5.16%, iar randamentul net (dupa impozit si cheltuieli) de aproximativ 3.7%. Investitia se recupereaza in estimativ 22.8 ani.
Exterior Nord are un pret mediu de achizitie de 1734.87 EUR/mp. Cu o chirie de 410 EUR/luna pentru 2 camere si un randament brut de 5.16%, zona are un randament moderat pentru investitori.
Chiria medie in Exterior Nord (410 EUR/luna pentru 2 camere) este sub media orasului Ploiesti (590.23 EUR/luna). Chiria per mp este de 17.3 EUR, fata de media de 8.73 EUR/mp in Ploiesti.
Cioceanu
450 € / 2 cam.
9.6 €/mp