Galati · 12.2 €/mp · Randament brut 6.62%
1 camera
258 €/luna
2 camere
369.05 €/luna
3 camere
517 €/luna
Randament brut
6.62%
Randament net
4.8%
Recuperare investitie
17.8 ani
| Metric | Micro 20 | Media Galati | Diferenta |
|---|---|---|---|
| Chirie 2 camere | 369.05 € | 451.32 € | -18% |
| Chirie 3 camere | 517 € | 616.14 € | -16% |
| Chirie per mp | 12.2 € | 13.18 € | -7% |
| Pret achizitie/mp | 1215.82 € | 1250 € | -3% |
Proiectie detaliata pe 10 ani
Analiza cost-beneficiu completa
Preturi de achizitie si evolutie
Cartierul Micro 20 din Galati are chirii medii de 369.05 EUR/luna pentru un apartament cu 2 camere si 12.2 EUR/mp. Cu un pret de achizitie estimat la 1215.82 EUR/mp, randamentul brut din chirii este de 6.62%, iar randamentul net de aproximativ 4.8%.
Investitia intr-un apartament cu 2 camere in Micro 20 se recupereaza in estimativ 17.8 ani din chiriile nete incasate. La aceasta se adauga aprecierea proprietatii, estimata la 2-5% pe an in functie de evolutia pietei.
In Micro 20, Galati, chiria medie este de 258 EUR/luna pentru garsoniera, 369.05 EUR/luna pentru 2 camere, 517 EUR/luna pentru 3 camere si 664 EUR/luna pentru 4 camere. Chiria per metru patrat este de 12.2 EUR.
Randamentul brut estimat pentru un apartament cu 2 camere in Micro 20 este de 6.62%, iar randamentul net (dupa impozit si cheltuieli) de aproximativ 4.8%. Investitia se recupereaza in estimativ 17.8 ani.
Micro 20 are un pret mediu de achizitie de 1215.82 EUR/mp. Cu o chirie de 369.05 EUR/luna pentru 2 camere si un randament brut de 6.62%, zona este atractiva pentru investitori.
Chiria medie in Micro 20 (369.05 EUR/luna pentru 2 camere) este sub media orasului Galati (451.32 EUR/luna). Chiria per mp este de 12.2 EUR, fata de media de 13.18 EUR/mp in Galati.
456.67 € / 2 cam.
10.1 €/mp