Galati · 11.5 €/mp · Randament brut 5.89%
1 camera
217 €/luna
2 camere
310.6 €/luna
3 camere
435 €/luna
Randament brut
5.89%
Randament net
4.2%
Recuperare investitie
20 ani
| Metric | Micro 18 | Media Galati | Diferenta |
|---|---|---|---|
| Chirie 2 camere | 310.6 € | 451.32 € | -31% |
| Chirie 3 camere | 435 € | 616.14 € | -29% |
| Chirie per mp | 11.5 € | 13.18 € | -13% |
| Pret achizitie/mp | 1150.94 € | 1250 € | -8% |
Proiectie detaliata pe 10 ani
Analiza cost-beneficiu completa
Preturi de achizitie si evolutie
Cartierul Micro 18 din Galati are chirii medii de 310.6 EUR/luna pentru un apartament cu 2 camere si 11.5 EUR/mp. Cu un pret de achizitie estimat la 1150.94 EUR/mp, randamentul brut din chirii este de 5.89%, iar randamentul net de aproximativ 4.2%.
Investitia intr-un apartament cu 2 camere in Micro 18 se recupereaza in estimativ 20 ani din chiriile nete incasate. La aceasta se adauga aprecierea proprietatii, estimata la 2-5% pe an in functie de evolutia pietei.
In Micro 18, Galati, chiria medie este de 217 EUR/luna pentru garsoniera, 310.6 EUR/luna pentru 2 camere, 435 EUR/luna pentru 3 camere si 559 EUR/luna pentru 4 camere. Chiria per metru patrat este de 11.5 EUR.
Randamentul brut estimat pentru un apartament cu 2 camere in Micro 18 este de 5.89%, iar randamentul net (dupa impozit si cheltuieli) de aproximativ 4.2%. Investitia se recupereaza in estimativ 20 ani.
Micro 18 are un pret mediu de achizitie de 1150.94 EUR/mp. Cu o chirie de 310.6 EUR/luna pentru 2 camere si un randament brut de 5.89%, zona are un randament moderat pentru investitori.
Chiria medie in Micro 18 (310.6 EUR/luna pentru 2 camere) este sub media orasului Galati (451.32 EUR/luna). Chiria per mp este de 11.5 EUR, fata de media de 13.18 EUR/mp in Galati.
456.67 € / 2 cam.
10.1 €/mp