Galati · 14.5 €/mp · Randament brut 7.28%
1 camera
338 €/luna
2 camere
483.33 €/luna
3 camere
677 €/luna
Randament brut
7.28%
Randament net
5.2%
Recuperare investitie
16.2 ani
| Metric | Micro 14 | Media Galati | Diferenta |
|---|---|---|---|
| Chirie 2 camere | 483.33 € | 451.32 € | +7% |
| Chirie 3 camere | 677 € | 616.14 € | +10% |
| Chirie per mp | 14.5 € | 13.18 € | +10% |
| Pret achizitie/mp | 1448.5 € | 1250 € | +16% |
Proiectie detaliata pe 10 ani
Analiza cost-beneficiu completa
Preturi de achizitie si evolutie
Cartierul Micro 14 din Galati are chirii medii de 483.33 EUR/luna pentru un apartament cu 2 camere si 14.5 EUR/mp. Cu un pret de achizitie estimat la 1448.5 EUR/mp, randamentul brut din chirii este de 7.28%, iar randamentul net de aproximativ 5.2%.
Investitia intr-un apartament cu 2 camere in Micro 14 se recupereaza in estimativ 16.2 ani din chiriile nete incasate. La aceasta se adauga aprecierea proprietatii, estimata la 2-5% pe an in functie de evolutia pietei.
In Micro 14, Galati, chiria medie este de 338 EUR/luna pentru garsoniera, 483.33 EUR/luna pentru 2 camere, 677 EUR/luna pentru 3 camere si 870 EUR/luna pentru 4 camere. Chiria per metru patrat este de 14.5 EUR.
Randamentul brut estimat pentru un apartament cu 2 camere in Micro 14 este de 7.28%, iar randamentul net (dupa impozit si cheltuieli) de aproximativ 5.2%. Investitia se recupereaza in estimativ 16.2 ani.
Micro 14 are un pret mediu de achizitie de 1448.5 EUR/mp. Cu o chirie de 483.33 EUR/luna pentru 2 camere si un randament brut de 7.28%, zona este atractiva pentru investitori.
Chiria medie in Micro 14 (483.33 EUR/luna pentru 2 camere) este peste media orasului Galati (451.32 EUR/luna). Chiria per mp este de 14.5 EUR, fata de media de 13.18 EUR/mp in Galati.
455 € / 2 cam.
12 €/mp