Bacau · 17.2 €/mp · Randament brut 4.87%
1 camera
268 €/luna
2 camere
383.33 €/luna
3 camere
537 €/luna
Randament brut
4.87%
Randament net
3.5%
Recuperare investitie
24.2 ani
| Metric | Unirii | Media Bacau | Diferenta |
|---|---|---|---|
| Chirie 2 camere | 383.33 € | 398.41 € | -4% |
| Chirie 3 camere | 537 € | 508.45 € | +6% |
| Chirie per mp | 17.2 € | 7.26 € | +137% |
| Pret achizitie/mp | 1717.92 € | 1151.52 € | +49% |
Proiectie detaliata pe 10 ani
Analiza cost-beneficiu completa
Preturi de achizitie si evolutie
Cartierul Unirii din Bacau are chirii medii de 383.33 EUR/luna pentru un apartament cu 2 camere si 17.2 EUR/mp. Cu un pret de achizitie estimat la 1717.92 EUR/mp, randamentul brut din chirii este de 4.87%, iar randamentul net de aproximativ 3.5%.
Investitia intr-un apartament cu 2 camere in Unirii se recupereaza in estimativ 24.2 ani din chiriile nete incasate. La aceasta se adauga aprecierea proprietatii, estimata la 2-5% pe an in functie de evolutia pietei.
In Unirii, Bacau, chiria medie este de 268 EUR/luna pentru garsoniera, 383.33 EUR/luna pentru 2 camere, 537 EUR/luna pentru 3 camere si 690 EUR/luna pentru 4 camere. Chiria per metru patrat este de 17.2 EUR.
Randamentul brut estimat pentru un apartament cu 2 camere in Unirii este de 4.87%, iar randamentul net (dupa impozit si cheltuieli) de aproximativ 3.5%. Investitia se recupereaza in estimativ 24.2 ani.
Unirii are un pret mediu de achizitie de 1717.92 EUR/mp. Cu o chirie de 383.33 EUR/luna pentru 2 camere si un randament brut de 4.87%, zona are un randament moderat pentru investitori.
Chiria medie in Unirii (383.33 EUR/luna pentru 2 camere) este sub media orasului Bacau (398.41 EUR/luna). Chiria per mp este de 17.2 EUR, fata de media de 7.26 EUR/mp in Bacau.
331.29 € / 2 cam.
10.8 €/mp