Craiova · 23.9 €/mp · Randament brut 4.1%
1 camera
315 €/luna
2 camere
449.33 €/luna
3 camere
629 €/luna
Randament brut
4.1%
Randament net
3%
Recuperare investitie
28.7 ani
| Metric | Central | Media Craiova | Diferenta |
|---|---|---|---|
| Chirie 2 camere | 449.33 € | 928.13 € | -52% |
| Chirie 3 camere | 629 € | 518.62 € | +21% |
| Chirie per mp | 23.9 € | 8.34 € | +187% |
| Pret achizitie/mp | 2391.07 € | 2000.76 € | +20% |
Proiectie detaliata pe 10 ani
Analiza cost-beneficiu completa
Preturi de achizitie si evolutie
Cartierul Central din Craiova are chirii medii de 449.33 EUR/luna pentru un apartament cu 2 camere si 23.9 EUR/mp. Cu un pret de achizitie estimat la 2391.07 EUR/mp, randamentul brut din chirii este de 4.1%, iar randamentul net de aproximativ 3%.
Investitia intr-un apartament cu 2 camere in Central se recupereaza in estimativ 28.7 ani din chiriile nete incasate. La aceasta se adauga aprecierea proprietatii, estimata la 2-5% pe an in functie de evolutia pietei.
In Central, Craiova, chiria medie este de 315 EUR/luna pentru garsoniera, 449.33 EUR/luna pentru 2 camere, 629 EUR/luna pentru 3 camere si 809 EUR/luna pentru 4 camere. Chiria per metru patrat este de 23.9 EUR.
Randamentul brut estimat pentru un apartament cu 2 camere in Central este de 4.1%, iar randamentul net (dupa impozit si cheltuieli) de aproximativ 3%. Investitia se recupereaza in estimativ 28.7 ani.
Central are un pret mediu de achizitie de 2391.07 EUR/mp. Cu o chirie de 449.33 EUR/luna pentru 2 camere si un randament brut de 4.1%, zona are un randament moderat pentru investitori.
Chiria medie in Central (449.33 EUR/luna pentru 2 camere) este sub media orasului Craiova (928.13 EUR/luna). Chiria per mp este de 23.9 EUR, fata de media de 8.34 EUR/mp in Craiova.
Lapus
500 € / 2 cam.
19.8 €/mp