Craiova · 14.7 €/mp · Randament brut 7.84%
1 camera
371 €/luna
2 camere
530 €/luna
3 camere
742 €/luna
Randament brut
7.84%
Randament net
5.6%
Recuperare investitie
15 ani
| Metric | Brestei | Media Craiova | Diferenta |
|---|---|---|---|
| Chirie 2 camere | 530 € | 928.13 € | -43% |
| Chirie 3 camere | 742 € | 518.62 € | +43% |
| Chirie per mp | 14.7 € | 8.34 € | +76% |
| Pret achizitie/mp | 1474.9 € | 2000.76 € | -26% |
Proiectie detaliata pe 10 ani
Analiza cost-beneficiu completa
Preturi de achizitie si evolutie
Cartierul Brestei din Craiova are chirii medii de 530 EUR/luna pentru un apartament cu 2 camere si 14.7 EUR/mp. Cu un pret de achizitie estimat la 1474.9 EUR/mp, randamentul brut din chirii este de 7.84%, iar randamentul net de aproximativ 5.6%.
Investitia intr-un apartament cu 2 camere in Brestei se recupereaza in estimativ 15 ani din chiriile nete incasate. La aceasta se adauga aprecierea proprietatii, estimata la 2-5% pe an in functie de evolutia pietei.
In Brestei, Craiova, chiria medie este de 371 EUR/luna pentru garsoniera, 530 EUR/luna pentru 2 camere, 742 EUR/luna pentru 3 camere si 954 EUR/luna pentru 4 camere. Chiria per metru patrat este de 14.7 EUR.
Randamentul brut estimat pentru un apartament cu 2 camere in Brestei este de 7.84%, iar randamentul net (dupa impozit si cheltuieli) de aproximativ 5.6%. Investitia se recupereaza in estimativ 15 ani.
Brestei are un pret mediu de achizitie de 1474.9 EUR/mp. Cu o chirie de 530 EUR/luna pentru 2 camere si un randament brut de 7.84%, zona este atractiva pentru investitori.
Chiria medie in Brestei (530 EUR/luna pentru 2 camere) este sub media orasului Craiova (928.13 EUR/luna). Chiria per mp este de 14.7 EUR, fata de media de 8.34 EUR/mp in Craiova.
Ultracentral
489.25 € / 2 cam.
21.1 €/mp