Baia Mare · 10.7 €/mp · Randament brut 6.96%
1 camera
239 €/luna
2 camere
342 €/luna
3 camere
479 €/luna
Randament brut
6.96%
Randament net
5%
Recuperare investitie
16.9 ani
| Metric | Independentei | Media Baia Mare | Diferenta |
|---|---|---|---|
| Chirie 2 camere | 342 € | 1450.49 € | -76% |
| Chirie 3 camere | 479 € | 1831.43 € | -74% |
| Chirie per mp | 10.7 € | 21.75 € | -51% |
| Pret achizitie/mp | 1071.68 € | 1447.24 € | -26% |
Proiectie detaliata pe 10 ani
Analiza cost-beneficiu completa
Preturi de achizitie si evolutie
Cartierul Independentei din Baia Mare are chirii medii de 342 EUR/luna pentru un apartament cu 2 camere si 10.7 EUR/mp. Cu un pret de achizitie estimat la 1071.68 EUR/mp, randamentul brut din chirii este de 6.96%, iar randamentul net de aproximativ 5%.
Investitia intr-un apartament cu 2 camere in Independentei se recupereaza in estimativ 16.9 ani din chiriile nete incasate. La aceasta se adauga aprecierea proprietatii, estimata la 2-5% pe an in functie de evolutia pietei.
In Independentei, Baia Mare, chiria medie este de 239 EUR/luna pentru garsoniera, 342 EUR/luna pentru 2 camere, 479 EUR/luna pentru 3 camere si 616 EUR/luna pentru 4 camere. Chiria per metru patrat este de 10.7 EUR.
Randamentul brut estimat pentru un apartament cu 2 camere in Independentei este de 6.96%, iar randamentul net (dupa impozit si cheltuieli) de aproximativ 5%. Investitia se recupereaza in estimativ 16.9 ani.
Independentei are un pret mediu de achizitie de 1071.68 EUR/mp. Cu o chirie de 342 EUR/luna pentru 2 camere si un randament brut de 6.96%, zona este atractiva pentru investitori.
Chiria medie in Independentei (342 EUR/luna pentru 2 camere) este sub media orasului Baia Mare (1450.49 EUR/luna). Chiria per mp este de 10.7 EUR, fata de media de 21.75 EUR/mp in Baia Mare.
350 € / 2 cam.
14.2 €/mp