Baia Mare · 14.5 €/mp · Randament brut 4.23%
1 camera
196 €/luna
2 camere
280 €/luna
3 camere
392 €/luna
Randament brut
4.23%
Randament net
3%
Recuperare investitie
27.8 ani
| Metric | Garii | Media Baia Mare | Diferenta |
|---|---|---|---|
| Chirie 2 camere | 280 € | 1450.49 € | -81% |
| Chirie 3 camere | 392 € | 1831.43 € | -79% |
| Chirie per mp | 14.5 € | 21.75 € | -33% |
| Pret achizitie/mp | 1445.48 € | 1447.24 € | -0% |
Proiectie detaliata pe 10 ani
Analiza cost-beneficiu completa
Preturi de achizitie si evolutie
Cartierul Garii din Baia Mare are chirii medii de 280 EUR/luna pentru un apartament cu 2 camere si 14.5 EUR/mp. Cu un pret de achizitie estimat la 1445.48 EUR/mp, randamentul brut din chirii este de 4.23%, iar randamentul net de aproximativ 3%.
Investitia intr-un apartament cu 2 camere in Garii se recupereaza in estimativ 27.8 ani din chiriile nete incasate. La aceasta se adauga aprecierea proprietatii, estimata la 2-5% pe an in functie de evolutia pietei.
In Garii, Baia Mare, chiria medie este de 196 EUR/luna pentru garsoniera, 280 EUR/luna pentru 2 camere, 392 EUR/luna pentru 3 camere si 504 EUR/luna pentru 4 camere. Chiria per metru patrat este de 14.5 EUR.
Randamentul brut estimat pentru un apartament cu 2 camere in Garii este de 4.23%, iar randamentul net (dupa impozit si cheltuieli) de aproximativ 3%. Investitia se recupereaza in estimativ 27.8 ani.
Garii are un pret mediu de achizitie de 1445.48 EUR/mp. Cu o chirie de 280 EUR/luna pentru 2 camere si un randament brut de 4.23%, zona are un randament moderat pentru investitori.
Chiria medie in Garii (280 EUR/luna pentru 2 camere) este sub media orasului Baia Mare (1450.49 EUR/luna). Chiria per mp este de 14.5 EUR, fata de media de 21.75 EUR/mp in Baia Mare.
350 € / 2 cam.
14.2 €/mp